Menü Bezárás

Januárban indul az új AKG és ÖKO program – rugalmasabb feltételekkel!

Januárban indul az új kedvezőbb AKG és ÖKO program – rugalmasabb feltételekkel! Az agrár-környezetgazdálkodás a környezet, a gazdaság és a társadalom céljait szolgáló hosszú távon fenntartható agrárpolitikát és az ehhez tartozó intézkedéseket foglalja magában. A program célja a környezet állapotának megőrzése és javítása, a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése, illetve a természeti erőforrások fenntartható használatának támogatása. Az AKG és ÖKO programok fenntartása továbbra is cél, ezért meghirdetésre kerültek az új felhívások.

Hogyan lehet csatlakozni az AKG és ÖKO programokhoz?

Az AKG programhoz való csatlakozáshoz a gazdának szükséges benyújtani a földmérővel kiméretett területeinek EOV koordinátáit, majd megvizsgálják a területhez kapcsolódó előíráscsoportokat és a földhasználati jogosultságot. Az új programban a korábbiakhoz hasonlóan szükséges a támogatásba vont táblák területkimérése, jegyzőkönyve és az SHP fájlok is. Illetve kizárólag azok a területek csatlakozhatnak, ahol 5 évnél nem régebben volt a jogszabályi előírások szerint vett talajminta és laborvizsgálat. Az Agrár-környezetgazdálkodási támogatás alapja továbbra is az önkéntesség, ahol a gazdálkodó a saját döntései alapján választott vállalásokat valósíthat meg, ezek kerülnek ellentételezésre.

Az új Ökológiai támogatási program keretében a konvencionális területek ökológiai művelés alá vonása, illetve az ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartása lesz támogatható. A program kiemelt célja az ÜHG gázok csökkentése és a szénmegkötés javítása, a természeti erőforrásokkal gazdálkodás hatékonyságának javítása, valamint az élőhelyek, tájak megőrzése. A minimális programba bevont össz-területnagyság 1 hektár, a minimális terület- és táblaméret 0,25 hektár lehet. Az akkreditált ökológiai tanúsító szervvel a szerződésnek 2025.01.01-től a program teljes tartamára érvényben kell lennie. A kedvezményezetteknek többek közt kötelező képzésen kell részt venniük, a program teljes tartama alatt gazdálkodási naplót kell vezetni, be kell tartani a releváns, ökológiai gazdálkodásra vonatkozó előírásokat, és évente kifizetési kérelmet kell benyújtaniuk.

Az AKG és ÖKO programok kifizetése

A 2025. január 1-jén induló új AKG program várhatóan 2029. december 31-ig tart, ez tehát 5 éves kötelezettségvállalási időszakot jelent. Az AKG kifizetése az előírásokban meghatározott gazdálkodói többletvállalások ellentételezésére szolgál, nem egy egyszerű területalapú támogatás. A többletvállalásoknak hatással kell lennie az agrár-környezet minőségének fenntartására, fejlesztésére. A kifizetések a területalapú támogatásokkal egy időben, évente történnek.

A szintén 2025. január 1-jén induló új Ökológiai program várhatóan 2029. december 31-ig tart, ez tehát szintén 5 éves kötelezettségvállalási időszakot jelent. Az 5 éves kötelezettségvállalás lényege az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodás folytatása a bevont szántó, gyep, extenzív és intenzív gyümölcs-, és szőlőültetvényeken. Az átállás alatt lévő területeken az átállási idő alatt átállási támogatás, az átállt területeken a program tartama alatt fenntartási támogatás vehető igénybe.

Részletek az előíráscsoportokról

A horizontális előíráscsoportok az országban bárhol értelmezhetőek, nem kötődnek speciális tájkarakterhez.
A tematikus előíráscsoportok (TECS) esetében jóval több feltételnek kell megfelelni, illetve ezek nem választható kategóriák, az uniós szabályok és a kiíró határozza meg, hogy melyik TECS esetében milyen előíráscsoportokat kell figyelembe venni.
A Natura 2000 programmal érintett földterületek előírásai hasonlóak az AKG-s előírásokhoz, esetükben azonban a terület művelésével kapcsolatos előírások betartása nem opcionális. Tehát ezeken a területeken érdemes megpályázni az AKG programot is, ugyanis a szabályok nagy része eleve betartandó, így viszont ennek kapcsán is ellentételezésben részesül a pályázó.

Mi változott a korábbi AKG programhoz képest?

Korábban több visszajelzés érkezett arról, hogy a rendszer sokszor nem elég rugalmas, ennek a megoldásán nagyon sokat dolgoztak az új ciklusban. Az új AKG-ban kibővítésre került néhány szabadon választható vállalás, valamint bevezettek új vállalásokat is. Illetve a szántó kategória esetén kialakítottak a horizontális szántó tematikus előíráscsoportnál magasabb környezeti hozzáadott értékkel rendelkező két új tematikus célcsoportot, a talajmegújító szántó és a Natura 2000 szántó. A korábbi 16 db tematikus előíráscsoportok helyett 10 db TECS került kialakításra, és a szabadon választható vállalások száma is racionálisabb.

Mire lehet számítani?

Összességében mindenképp megéri csatlakozni az AKG ÉS ÖKO programokhoz, azonban fontos figyelembe venni, hogy 5 éves kötelezettségvállalási időszak várható, tehát a termelőknek hosszú távon kell gondolkodniuk és tervezniük, főleg a vis maior esetek bejelentését illetően. Egy rosszul időzített vagy indokolatlan bejelentés ugyanis könnyen a támogatás elvesztéséhez vezethet, ebben tud segíteni egy szakértő pályázatíró csapat, a Gordiusnál minden segítséget biztosítunk a mezőgazdasági pályázatokhoz.

További információ:https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd19-1-24-agrar-kornyezetgazdalkodasi-kifizetesek-2336

Forrás: palyaz.hu

Kapcsolódó bejegyzések