Menü Bezárás

Több mint chili, ez a Winners’ Garden!

A Winners’ Garden, azaz Grestyák Tünde és férje, Vincze Attila szenvedéllyel készítik chilis termékeiket Orosházán.

A kertjükben megtermelt zöldségek és gyümölcsök nemcsak táplálóak, hanem tele vannak ízekkel és szeretettel is. A őstermelői, kistermelő vállalkozásuk célja, hogy a különböző csípős és csípősségmentes termékekkel, a kert zöldségeivel és gyümölcseivel széles közönséget szolgáljanak ki.

Attila gyermekkora óta szereti az állatokat és növényeket. Ötéves korában már a nagyszülők kertjében, Törökbálinton, a nagypapa segédletével egy rövid sor borsót termesztett, ami meghatározó élményt jelentett számára. Chilit 2018-ban kezdett el termeszteni, majd 2020 végén, amikor a világ tele volt kihívásokkal, feleségével úgy döntöttek, hogy megalapítják saját márkájukat, a Winners’ Gardent.

– A kezdeti időszak nem volt könnyű, mivel hiányzott a megfelelő infrastruktúra és a területünk is alig 2600 négyzetmétert tett ki. Ennek ellenére a kitartás és a szenvedély vezetett előre minket, hogy elkezdjük építeni a saját kis birodalmunkat, jövőnket – vázolta a kezdeteket a szakember. 2021-ben 250 négyzetméteres új fóliasátrat állítottak fel és közel 100 négyzetméteres palántanevelőt építettek. Mindez lehetővé tette számukra a termesztési kapacitás növelését. A 2022-es szezontól egy újabb kert megvásárlásával már több mint 4000 négyzetméteren gazdálkodnak, ebből 805 négyzetméternyi a fóliasátor.

Mindent önerőből, a bevételeik visszaforgatásával valósítottak meg – ahogyan mesélte –, mindig függetlenségre és saját lábra állásra törekedtek. Ezt erősítette, hogy a korábban meghirdetett pályázatok nem tették lehetővé az Orosháza belterületén lakó és gazdálkodó kistermelők támogatását.

– Sikerünk egyik kulcsa az egymás közötti szoros együttműködés, a munkamegosztás. Tünde agrármérnökként végzett, de főállásban egy közétkeztetési cég üzemvezetőjeként dolgozik. Mindez értékes tudást és tapasztalatot ad a vállalkozás működtetéséhez. Munka mellett egyaránt kiveszi részét a kerti feladatokból, a feldolgozásból és az értékesítésből. Én egyszemélyben főállásban mint a kert kreatív irányítója, ápolója, kertésze, a feldolgozásban új ízek és receptek megalkotója és értékesítője is vagyok. Új ízek megalkotása során egyaránt figyelembe veszem a szakemberek tanácsait és a vásárlói visszajelzéseket. Ez folyamatos fejlődésre sarkall.

Mint elmondta, előnyük az újító szellemiségük, a klasszikus és az átlagfogyasztó számára néha meglepő, kreatív íz- és állagkombinációk használata. Erre példaként két terméküket említette, a Madame Jeanette chilipaprikából készülő csípős, narancsos, vaníliás, kaviár állagú fine dining terméküket (vegán kaviár), illetve a fahéjas, habanero paprikával ízesített édes-csípős török mogyorójukat. Ami viszont előttük áll, az a közösségimédia- megjelenéseik fejlesztése, hogy a fiatalabb generációt is gyorsan elérhessék – a most folyamatban lévő weblapfejlesztésük ezzel a céllal történik –, továbbá a fóliasátor- felület növelése a környezeti viszonyok jobb szabályozása, kontrollálása végett.

A Winners’ Garden termékei között számos különleges íz, állag és csípősségi fokozat megtalálható. Így a különböző csípős szószok, krémek, savanyúságok, valamint csípősségmentes termékek is (pl. bazsalikomos ajvár, julienre vágott céklából savanyúság stb.).

Emellett a kertjükben termesztett zöldségek és gyümölcsök, mint például a koktél- és konzervparadicsom, sütőtök, málna, szilva, naspolya, fűszerek és szamóca is színesítik a termékpalettájukat. Sokan a piacon a vegyes szín- és formavilágú chilipaprika- csokraikról ismerik őket, melyek augusztus végétől október közepéig kaphatók. A feldolgozott termékek mellett friss zöldségeket is értékesítenek, amiből a legnagyobb volument a jalapeno chilipaprika teszi ki, igény esetén országos házhoz szállítással. Tavasszal chili- és paradicsompalántákat is forgalmaznak. Termékeik minőségét számos díj is igazolja, köztük a Magyar Ízek Versenye 2022, 2023, 2024, a Spicy Hun 2023, az Orosházi Innovációs Termék Díj 2024, a Kárpát-medencei paprika- és chiliverseny 2024 elismerései.

– Saját standunk van az orosházi vásárcsarnokban, Békéscsabán kétheti rendszerességgel megjelenünk a Csabai Ízek Vásárán, ami a vármegye ízeit hivatott bemutatni, ott vagyunk vármegyénk nagyobb búcsúiban is, ahogy az országos nagyobb rendezvények kézművesvásáraiban.

Évek óta jelen vagyunk augusztus végén a szakma és a rajongók által legnagyobb magyar chilis seregszemlének nevezett Nagymarosi Csípősfesztiválon is. Tavaly pedig már az OMÉK-on is megtalálhatóak voltunk termékeinkkel.

A chilinek köszönhetően ezeken a rendezvényeken már számtalan barátság és ismeretség köttetett szakmán belül s kívül, illetve határainkon innen és túlról is – hívta fel a figyelmet, hogy hisznek a REL-ben (rövid ellátási lánc) és tudják, hogy termékeiket a fogyasztók számára közvetlenül értékesítve a saját lehetőségeikhez mérten hozzájárulnak az emberiség karbonlábnyomának csökkentéséhez. Mindemellett jelentősen mérsékelhető a kistermelők számára a multikkal szembeni függőségi viszony, így a kétkezi munkával megteremtett érték jelentős része nem a kereskedelmi láncok rendszerében jelenik meg.

A szakember kiemelte, hosszú távú céljaik között szerepel egy saját kisüzem létrehozása, amely lehetővé tenné számukra, hogy még szélesebb termékkínálatot nyújtsanak. Az ingatlant már meg is vásárolták, ahol részben önerőből, részben pályázati forrás segítségével szeretnék kialakítani az új kistermelői rendelet szerinti II. kategóriájú kisüzemet. Az ehhez szükséges szakmai végzettség megszerzése is folyamatban van, Attila kétéves iskolarendszerű képzésben sajátítja el a kistermelői termékelőállító szakma rejtelmeit. Bár számára elégséges lenne egy zöldség- gyümölcs feldolgozó végzettség is, de tudását sokkal szélesebb körben szeretné bővíteni.

– Miért érzem ennek szükségét?

Mivel aktívan részt veszek az Orosháza és Térsége Gazdakör munkájában, a gazdakör keretein belül jó esztendeje megszerveztem és vezetem a kézműves és kistermelői tagozatot, így szeretném, hogy tudásommal a tagozathoz csatlakozó kistermelők helyzetét, problémáit jobban megértsem és segítséget tudjak nyújtani egy lekvár- vagy kolbászkészítőnek, vagy akár egy péknek is.

Szeptember óta Magyarország egyik legnagyobb és legaktívabb gazdakörének, az Orosháza és Térsége Gazdakörnek az egyik alelnöki posztját is betöltöm, ami részemről nemcsak társadalmi szerepvállalás, hanem nagy megtiszteltetést és felelősséget is jelent. Saját gazdaságunk mellett a régiónk kistermelőiért is dolgozom. Továbbá a régi helyi hagyományos gasztronómiai értékek megőrzésében, a fiatalokkal és a nagyközönséggel való megismertetésében is szerepet vállalok – magyarázta Vincze Attila.

Winners’ Garden kertje és konyhája olyan hely, ahol a szeretet és a szenvedély találkozik, és ahol minden termékben ott rejlik a természet csodája. Tünde és férje mindennapi munkájukkal folyamatosan arra törekszenek, hogy új ízeket és élményeket kínáljanak vásárlóiknak, és hogy a jövőben egyre több emberhez eljuttassák kertjük varázslatos termékeit. Az igazi nagy álmaik valóra váltása még csak most kezdődik. Kertjük kapuja nyitva áll az érdeklődők előtt, akik előzetes időpont-egyeztetéssel látogathatják meg, és ahol megismerkedhetnek a termesztés folyamataival, betekintést nyerhetnek a termékek készítésének titkaiba. A vásárlói pozitív visszajelzéseket mindig örömmel fogadják, hiszen ez megerősíti őket abban, hogy a munkájuk értéket teremt. Beszélgetésünket Vincze Attila a chilis szakmában már elhíresült saját szlogenjével zárta: „Gyertek kóstolni! Ígérem, nem fog fájni!”

Forrás: magyarmezogazdaság

Kapcsolódó bejegyzések