- Elérhetőség
- Alapadatok
- Dokumentum
Cím: 5900 Orosháza, Pacsirta utca 8.
Telefon: 70/615-1111, 70/453-6176
E-mail: oroshazigazdakor@orosnet.hu; ohgazdakor@gmail.com
Honlap: www.magyargazdak.hu.
Orosháza és Térsége Gazdakör
Bemutatkozás
Gazdakörünk 2006-ban alakult azzal a céllal, hogy segítse a gazdálkodók, családi gazdaságok fejlődését, érdekérvényesítését az összefogás erejével. Az elmúlt esztendők viszont sokkal többre adtak lehetőséget. Gazdakörünk kezdeményezésére és alapításával indult a magyarok Kárpát-medencei összefogása, innen indult a szövetségnek az az összefogása, amely valójában a Magyarok Kenyere Program alapját adta. Orosházi Gazdakör rendezi város és Békés megye egyik legnagyobb gasztronómiai rendezvényét a Hagyományok-Ízek Versenyt. Emlékművet állítottunk a meghurcolt magyar gazdáknak, szobrot állítottunk a búzanemesítő nagyoknak. Alapítói voltunk az Orosházi Kolbászklubnak, és a formálódó Pálinkaklubnak. Működtetjük az Agrárkerekasztalt és a kistermelői kiállításokat. De több könyv, kiadvány összeállításában, megírásában is részt vettünk.
Rendezvény
Gazdabál
Évek óta hagyomány, hogy az Orosháza és Térsége Gazdakör megrendezi éves mulatságát, az Orosházi Gazdabált. A gazdáknak is szükségük van a szórakozásra, kikapcsolódásra, hiszen kora tavasztól késő őszig nem sok idő jut erre, a határban dolgoznak. Kellemes környezetben, jó társaságban tölthetnek el egy estét az orosházi és környékbeli gazdák, a meghívott vendégek.
Rendezvény
Orosházi Hagyományok Ízek Versenye
Az orosházi gasztronómiai eseménysorozat egyik fontos eleme a gazdakör által szervezett Orosházi Hagyományok, Ízek Versenye. Az általában februárban sorra kerülő egynapos rendezvény célja a helyi paraszti kultúra gasztronómiai értékeinek bemutatása. Így elsősorban a disznótoros ételek, a helyi gyümölcsből készült pálinkák kerülnek terítékre.
Nemzeti összetartozás
Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fóruma
A Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fóruma 2013-ban alakult meg Orosházán. A fórum a magyarországi mellett horvátországi, romániai, szerbiai, szlovákiai, szlovéniai és ukrajnai magyar agrárszervezeteket, ezáltal több ezer határon túli gazdát tömörítő egyesülés.
Emlékmű
Földműves emlékmű
A szobor állítását az Orosháza és Térsége Gazdakör kezdeményezte, hogy így állítsunk emléket egyrészt a 270 éve Zombáról Orosházára érkező földműves családoknak, másrészt az ’50-es évekbeli kuláküldözés áldozatainak. A szobor terveit Mihály Gábor Munkácsy-díjas szobrászművész készítette.
Emlékmű
Búza nemesítők emlékműve
Az Orosháza és Térsége Gazdakör kezdeményezésére, a Földművelésügyi Minisztérium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és Orosháza Város Önkormányzata támogatásával készült el a három nagy búzanemesítő, Mokry Sámuel (1832-1909), Baross László (1865-1938) és Székács Elemér (1870-1938) szobra.
Szakmai párbeszéd
Agrár Kerekasztal
A grémium megalakításának deklarált célja, hogy a város mezőgazdasági termelői közösen dolgozzanak a problémák megoldásán. Az Orosháza és Térsége Gazdakör volt a kezdeményező. Az elnökség váltás után Brlázs Róbert gazdaköri elnök megkereste a város mezőgazdasági nagyüzemeit, hogy a közép és kisgazdaságok üzemeltetőivel közösen folytassanak szakmai párbeszédet.
Hungarikum
Pálinka Klub
Egy nagyon kedvező folyamat indult el Magyarországon. Megpróbálják a pálinkát, mint gasztronómiai kincset és értéket egy magasabb színvonalra emelni. Az első lépéseket a Hagyományok-Ízek Versennyel megtettük, de egyfajta gondolkodásmód váltás is szükséges, mind a pálinka készítők, mind a fogyasztók között. A megalakuló klub a minőségi pálinka fogyasztást és minőségi pálinka kultúrát szeretné meghonosítani.
Rendezvény
Fórumok, tájékoztatók
Fontos küldetésünk, hogy segítsük a gazdákat tájékoztatókkal, fórumokkal. Szakma legnevesebb képviselőit, előadóit hívjuk meg rendszeresen, az aktuális témáknak megfelelően. KAP, növényegészségügy, adózás, családi gazdaságok, osztatlan közös, JÉGER rendszer, stb. Minden témában igyekszünk felkészíteni a gazdákat a kihívásokra.
Könyv
Federto
A HURO magyar-román határmenti együttműködés, amelynek keretében négy megye hagyományos és különleges élelmiszereit, termékeit, az ezekhez kapcsolódó rendezvényeket, illetve vendéglátóhelyeket rendszerezték a résztvevő szervezetek. Majd egy 3 kötetes magyar-román nyelvű könyv készült a 4 megyéről. A könyveket oktatási segédanyagként használják az egyetemeken.
Képek a gazdakör életéből
Video
Orosháza és Térsége Gazdakör gazdafóruma, 2018. november 30.
SZJA 1 %
Támogassa gazdakörünk munkáját adója 1%-val!